Wykres 1: Wybory prezydenckie 2015
Wykres 1: Wybory prezydenckie 2015
Robert Konieczny Robert Konieczny
3332
BLOG

Czy PiS jest znowu niedoszacowane w sondażach?

Robert Konieczny Robert Konieczny Polityka Obserwuj notkę 22

Analizując wyniki sondaży i przewidywane rozkłady mandatów w nowym Sejmie, warto pamiętać, jak sondaże sprawdziły się kilka miesięcy temu - w maju 2015 - w wyborach prezydenckich. Otóż przed pierwszą turą sondaże sprawdziły się fatalnie. Owszem trafnie przewidziały, że będzie druga tura i wejdą do niej Komorowski i Duda. Jednak żaden sondaż nie przewidział, że to Duda będzie pierwszy. Wszystkie sondaże typowały zwycięstwo Komorowskiego.

We wszystkich sondażach, podkreślam, we WSZYSTKICH sondażach opublikowanych w ciągu ostatniego tygodnia przed wyborami Komorowski był przeszacowany (od 5,5 do 10,2 punkta, średnio o 7,0 punktów), a Duda niedoszacowany (od 3,7 do 6,0 punkta, średnio o 4,8 punkta).

Pokazują to wykresy 1 i 2 oraz tabela 1 (patrz powyżej).

8 maja 2015, czyli w piątek tuż przed I turą wyborów prezydenckich, opublikowano w Rzeczpospolitej prognozę wyborczą IBRIS. Taka prognoza powinna być bardziej zgodna z wynikami wyborów niż wyniki sondaży. Według prognozy Komorowski miał uzyskać 41%, zaś Duda 29%. Uzyskali odpowiednio 33,8% i 34,8%. Odległość Duda - Komorowski została oszacowała w prognozie gorzej niż w większości wspomnianych sondaży.

W drugiej turze sondaże wypadły znacznie lepiej. Pokazuje to wykres 3 oraz tabela 2. Warto jednak pamiętać, że biorąc pod uwagę wszystkie sondaże między turami, Duda był średnio niedoszacowany o 1 punkt (a Komorowski oczywiście przeszacowany o 1 punkt). Ponadto o ile w pierwszym tygodniu między turami sondaże typowały na ogół zwycięstwo Dudy, to w drugim (ostatnim) tygodniu przed II turą częściej typowały zwycięstwo Komorowskiego. Jednak trzeba przyznać, że przewidywane różnice były minimalne, a średnia z całych dwóch tygodni wskazywała na Dudę.

Jak sprawdzą się sondaże w wyborach do Sejmu? Czy zjawisko z I tury, kiedy Duda popierany przez PiS był permanentnie niedoszacowany, a Komorowski popierany przez PO był permanentnie przeszacowany, powtórzy się? Czy PiS wypadnie lepiej niż w sondażach, a PO gorzej? Niedoszacowanie PiS sugerował Norbert Maliszewski, powołując się na wyniki swoich badań [1].

Gdyby tak się stało, to wszelkie przewidywane na podstawie sondaży rozkłady mandatów z PiSem raz powyżej, a raz poniżej progu 230 mandatów, okażą się wróżeniem z fusów, a PiS zdobyłby wyraźną większość w Sejmie.

 

Robert Konieczny

 

PS 1

Wybory są nie tylko testem dla polityków. Są również testem dla ośrodków demoskopijnych. O tym, jak jedni i drudzy zdadzą ten test, przekonamy się za kilka dni.

Która firma sondażowa wypadnie najlepiej? Po wyborach wyliczy to i ogłosi Kapituła Pucharu Pytii, organizowanego przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką Uniwersytetu Jagiellońskiego [2], [3].
Po wyborów prezydenckich Kapituła, w której pracach mam zaszczyt uczestniczyć, miała dylemat, czy i jak nagradzać za I turę. Podjęliśmy salomonową decyzję, przyznając nie Złoty, ale Miedziany Puchar Pytii, bo jednak wśród tych sondaży, któryś był najlepszy.

Jak będzie tym razem?

 

PS 2

Czy błąd systematyczny, stała odchyłka we WSZYSTKICH sondażach w I turze, mówi coś o nas jako o społeczeństwie i może jest symptomem jakiejś trapiącej nas choroby, czy mówi tylko o problemach ośrodkach demoskopijnych? A może o jednym i drugim?

 

Przypisy:

[1]
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/badanie-wyniki-sondazowe-pis-sa-niedoszacowane/zc40nr#.VhfIU73jph8.twitter

[2]
http://www.cbip.uj.edu.pl/pytia2015

[3]
http://www.rmf24.pl/nauka/news-sfalszowane-nie-zafalszowane-tak-na-uj-o-wiarygodnosci-wybor,nId,1837216

 

Zobacz galerię zdjęć:

Wykres 2: Wybory prezydenckie 2015
Wykres 2: Wybory prezydenckie 2015 Tabela 1: I tura - sondaże vs wybory Wykres 3: Wybory prezydenckie 2015 Tabela 2: Wybory prezydenckie 2015

Interesuje mnie, jak działają w praktyce ordynacje wyborcze. Wybory są ważne i nie jest to tylko kwestia matematyczna, polityczna, czy prawnicza. Chodzi o znacznie więcej. Wybory to jeden z mechanizmów pozwalających na realizację naszej wolności oraz na bycie wspólnotą.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka